اگر به دنبال کلاس پیانو و فراگیری حرفه ای پیانو هستید بهتر است قبل از هر چیز با خود پیانو آشنا شوید؛ پیانو جزو دسته سازهای زهی و از ساز های صفحه کلید دار محسوب می شود. تولید صدا در این ساز نتیجه ارتعاش سیم هایی است که به وسیله ضربه چکش های خاصی روی آنها به صدا در می آید.
فشردن کلیدها یا کلاویه ها با یک مکانیسم خاص باعث تقویت ضربه چکش ها می گردد و به این طریق سیم ها مرتعش می گردند . در اینجا سیم ها روی یک صفحه چوبی سوار شده اند که دک یا صفحه صدا نام دارد و وظیفه آن تقویت صدای سیم هاست. طنین خاص و زیبایی هم که از پیانو می شنویم به خاطر جنس خاص دک است.
این ساز در سراسر دنیا از محبوب ترین و کامل ترین ساز هاست به گونه ای که معمولا آنرا مادر ساز ها می نامند و در دروس دانشگاهی اصلی ترین ساز محسوب می گردد.
در سال های اخیر نیز در ایران این ساز از پرطرفدارترین سازها بوده است.
اما دلیل این محبوبیت چیست و چرا این ساز در همه جای دنیا جای خود را در بین همه باز کرده است؟
باید بگوییم که در این اقبال چند عامل موثر است از عوامل ظاهری گرفته تا عوامل موسیقایی همه و همه دست به دست هم داده تا این ساز در این حد محبوب باشد در زیر برخی از این قابلیت ها را مرور می کنیم.

مزایا و قابلیت های پیانو

1-گستره صدایی

اولین عاملی که شما را به پیدا کردن یک کلاس پیانو یا دوره مناسب تشویق کرد همین دلیل بوده، گستره صدایی فوق العاده این ساز است که در حالت معمولی حدود هفت اکتاو را دارا می باشد که حدود 88 نت می باشد و این مساله از لحاظ تکنیکی بسیار حائز اهمیت است و قابلیت فوق العاده ای را در اختیار نوازنده اش قرار می دهد اهمیت این مساله را با چند مثال شاید بهتر درک کنید مثلا ساز زیبا و فوق العاده کامل ویولن از این حیث فقط نزدیک به چهار اکتاو را دارا است و یا یک خواننده قابل و با تجربه نهایتا سه اکتاو را می تواند اجرا نماید.


2-سهولت اجرای نت ها و در دسترس بودن آنها
در این ساز به راحتی هر نتی را بخواهید می توانید اجرا کنید و در حقیقت برای اجرای نت های بم یا زیر هیچ تفاوتی وجود ندارد و کافی است جای انگشتان را تغییر دهید و این در حالی است که در دیگر ساز ها معمولا اجرای نت های خیلی زیر یا خیلی بم سخت تر است و گاهی حتی نوازنده های مبتدی به درستی نمی توانند آنها را اجرا کنند.


3-قابلیت اجرای آکورد ها
یکی دیگر از عواملی که بر قابلیت های بسیار این ساز افزوده است قابلیت اجرای آکورد هاست که به راحتی نوازنده را قادر می کند که با انگشتان دست چپ آکورد ها را به راحتی با ملودی در آمیزد.


4-قابلیت های خلاقیت در موسیقی یا آهنگسازی
همه عوامل بالا به علاوه سهولت تصور ذهنی نت ها در این ساز سبب گردیده تا راه را برای کارهای خلاقانه یا کارهایی چون آهنگسازی در موسیقی باز کند. از این حیث بسیاری آهنگسازان کارهای خود را روی این ساز تنظیم می نمایند.


5-گوشنوازی و لطافت صدایی
یکی دیگر از مواردی که بر زیبایی های این ساز افزوده لطافت و جنس صدای گوشنواز آن است که آرامش خاصی به شنونده می دهد. حتی اگر فردی نوازندگی پیانو را هم بلد نباشد باز هم با فشردن ریتمیک کلید ها می تواند صدای دلنشینی از آن بشنود این در حالی است که شاید برای برخی سازها مدت ها طول بکشد تا بتوانیم صدایی متعادل از آن در بیاوریم و برخی دیگر تا مدت ها صدایی گوشخراش تولید می کنند.


6-طریقه و استایل نوازندگی
یکی دیگر از عوامل که در کلاس پیانو آموزشگاه منظومه هم به آن توجه شده است ، طریقه نوازندگی و استایل نوازنده هنگام پیانو زدن است به گونه ای که مانند برخی ساز ها که اصلاحا نوازنده ساز را بغل می کند نیست و یا مجبور نیستیم ساز را به حالتی خاص در دستانمان نگه داریم و یا چون سازهای بادی حالت دهان را تغییر دهیم.
نوازنده پیانو همچون مدیری قابل و کاردان بسیار شیک و گاهی اتو کشیده پشت ساز خود می نشیند و بدون هیچ گونه تغییر در فرم بدن یا اعضای دیگر ، به نوازندگی می پردازد این مورد که بیشتر به ظاهر ربط دارد نیز می توان گفت از عوامل جذب کننده پیانو است.

انواع پیانو

پیانو رویال

پیانو رویال یا گرند پیانو نوعی از پیانو می باشد که در آن سیم های پیانو روی صفحه افقی سوار شده است و مکانیسم تولید صدا در آن به گونه ای است که چکش ها روی سیم ها به طور عمودی ضربه می زنند. در بخش انواع پیانو با قیمت می توانید اطلاعات کامل تری راجع به مدل های مختلف داشته باشید. در نتیجه این مکانیزم ، تولید صدا با حجم بالاتری صورت می گردد. این پیانو ها به دلیل صفحه افقی فضای بیشتری هم می گیرد.

پیانو آکوستیک
 
در پیانوای آکوستیک یا دیواری سیم ها و همینطور صفحه صدا ، به طور عمودی سوار شده ، چکش ها نیز به طور افقی ضربه می زنند. در نتیجه این طراحی ، پیانو فضای بسیار کمتری می گیرد و اندکی از حجم صدای آن نیز کمتر می گردد.
 
پیانو دیجیتال
 
پیانو دیجیتال یا پیانو الکتریک که چند سالی است به بازار آمده است همانطور که پیداست از تکنولوژی تولید صدای دیجیتال بهره می برد. تولید صدا با برق و توسط باند های مشخصی پخش می شود. فشردن کلید ها ، سنسور های خاصی را فعال کرده و باعث ایجاد صدای نت مشخصی می گردد. در ابتدا پیانوهای دیجیتال صدای زیاد استاندارد و خوبی نداشت و همینطور وزن کلاویه ها بسیار سبک بود که باعث مشکلاتی در نوازندگی میشد. امروزه تمامی نقص های اینچنینی بر طرف شده و صدای پیانو های دیجیتال بسیار معقول و در برخی موارد حتی مناسب تر از بسیاری پیانو های مکانیکی است.

کلاس پیانو و آموزش پیانو در آموزشگاه سولیست

برای آموزش پیانو در سرتاسر دنیا روش های متعدد و متنوعی وجود دارد که بر اساس متد ها و طرح درس های آموزشی طراحی گردیده است. برخی از این روش ها منسوخ و نا کارآمد و برخی دیگر باعث سرخوردگی هنرجویان می گردد ، در این میان روش های مناسبی نیز وجود دارد که برای آموزش اصولی و با انگیزه مناسبند.

برای اینکه آموزشی صحیح داشته باشیم اول از همه باید هنرجویان را از چند جنبه تفکیک کنیم چرا که هیچ روش آموزشی مشخصی نیست که به درد همه بخورد و برای علایق مختلف روش های مختلفی نیز باید وجود داشته باشد. در زیر برخی از این موارد را بررسی می کنیم.

آموزش بر اساس سنین مختلف

کلاس پیانو برای کودکان

در آموزشگاه سولیست آموزش پیانو برای سنین مختلف متفاوت است. ما عقیده داریم که یک روش مشخص یا یک استاد معین را نمی توان برای همه سنین بکار برد و در حقیقت سنین مختلف علایق ، سلایق و حساسیت های خاص خود را دارند.

از این رو اساتیدی خاص برای آموزش پیانو به کودکان وجود دارد که هم از لحاظ تخصصی متبحر برای آموزش هستند و هم از لحاظ روانشناسی کودک بررسی می شوند.

اساتید پیانو کودک روش های خاص انتقال و آموزش موسیقی به کودک را می دانند و بر آن اساس آموزش را پیش می برند. نتیجه این کار باعث می شود تا هم کودک پیانو را اصولی و صحیح بیاموزد و هم از کلاس لذت ببرد چرا که آموزش بر اساس انگیزه این سن طراحی شده است.

آموزش پیانو بزرگسال

اساتیدی هم که برای آموزش پیانو برای سنین بالاتر وجود دارند هم بایستی که از لحاط تجربه دارای سابقه خوب باشند و هم طریقه آموزش اصولی و درست را بدانند.

در بزرگسالان نیز کلاس پیانو دارای حساسیت های خاصی است و نباید تصور کرد که چون مخاطب بزرگسال است پس هر روشی را می شود پیش گرفت ، بر عکس برخی اوقات مشغله های کاری یا درسی و دیگر عوامل باعث بروز مواردی خاص می شود که استاد باید برای آموزش انعطاف کافی را داشته باشد.

ضمن اینکه در بزرگسالان به علت اینکه سلیقه های خاص موسیقایی شکل گرفته است ، گاهی اوقات باید روش ها بر اساس خود افراد طراحی شوند و از خشکی و یکنواختی برنامه های درسی پرهیز کرد.

در اینجا نیز آموزشگاه برای برآورده کردن این مساله اساتید و برنامه های مختلفی در روز های مختلف هفته سازماندهی کرده است تا آموزشی متفاوت و جذاب برای بزرگسالان را پیش بگیرد.

آموزش برای سبک های مختلف

برای آموزش ساز پیانو در آموزشگاه ، سبک های مختلف آموزشی وجود دارد تا تمامی سلیقه ها را بر آورده نماید.

تمامی برنامه های آموزشی در آموزشگاه بر آموزش آکادمیک و اصولی این ساز استوار هستند و مشاورین و اساتید آموزشگاه به دنبال روش های صحیح و اصولی جهانی برای آموزش این ساز بوده و هستند.

برای آموزش پیانو ما از متد های مشخص و البته با انعطافی بهره می بریم که علاوه بر آموزش جذاب و اصولی ، سواد موسیقی را نیز آموزش می دهند اینگونه است که هنرجویانی که دوره های آموزش پیانو را سپری می کنند می توانند در آزمون های بین المللی شرکت کرده و به راحتی از عهده آن بر آیند.

در آموزشگاه سولیست روش ها بر اساس رده ها و سطوح مختلف جهانی و کاملا مشخص و تفکیک شده است. به این ترتیب نتیجه کاملا قابل ارزیابی و مشخص می باشد.

سبک معمول آموزشی در پیانو سبک کلاسیک است چونکه اصلا خاستگاه این ساز کلاسیک می باشد و اگر برنامه آموزشی صحیح و اصولی پیش رود حتما بر اساس این سبک برنامه ریزی می گردد.

برخی اوقات هنرجویان به دنبال سبک پاپ هستند یا اینکه دوست دارند در هنگام نوازندگی ، آهنگ پاپ را نیز همخوانی کنند و با سازشان بخوانند. برای آموزش این سبک نیز دوره های معینی طرح ریزی شده تا علاقه این افراد نیز بر آورده گردد.

در ادامه باید بگوییم که در آموزشگاه سولیست برنامه های آموزشی به گونه ای هدفمند پیش می رود تا آموزشی صحیح و اصولی را شاهد باشیم ، در اینجا قصد ما آموزش نوازندگی چند آهنگ یا قطعه خشک و خالی نیست بلکه ما قصد داریم پیانو را درست و آکادمیک آموزش دهیم.

آموزش سطوح مختلف

در آموزشگاه برای آموزش پیانو چند رده و سطح مشخص وجود دارد که برای اهداف مشخص آموزشی طرح ریزی گردیده است.

سطح 1

در سطح نخست آموزش ابتدایی را پیش می بریم که البته بر اساس سن هنرجو یا علاقه او می تواند روش های متفاوتی برای انتقال وجود داشته باشد.

در این سطح هنرجو اصول اولیه موسیقی را می آموزد ، اصول نت خوانی ، اصول نواختن ، استایل درست نوازندگی ، جای درست نت ها و طریقه صحیح انگشت گذاری و …

در اینجا با تمرین های ساده اساتید سعی بر تربیت انگشتان برای عادت به نوازندگی صحیح را دارند و تمرین ها را از ساده به مشکل تا جایی پیش می برند که هنرجو بتواند به درستی رفتار با ساز و نوازندگی را بیاموزد.

در پایان این دوره هنرجو قادر خواهد بود تا :

به طریقه اصولی و صحیح و با استایل درست بدن و انگشتان پشت پیانو بنشیند

سواد اولیه موسیقی را می آموزد و نت خوانی و اجرای صحیح نت ها روی ساز را می آموزد

اتود های صحیح و اصولی نوازدگی را روی ساز می آموزد

نواختن گام های اولیه را روی ساز می آموزد

آکورد های اولیه را به درستی اجرا می کند

نواختن تعدادی آهنگ و قطعه صحیح و اصولی وبدون اشکال روی ساز پیانو

سطح 2

در این سطح اساتید در راستای سطح نخست اندکی حرفه ای تر پیش می روند تا جاییکه هنرجو بتواند تمامی مواردی را که در سطح یک بود کامل تر و حرفه ای تر پیش ببرد

در پایان این دوره هنرجو  :

تئوری کامل موسیقی را روی ساز پیانو می آموزد

بسیار روان و اصولی ساز می نوازد حرکت انگشتان روی ساز سریع و روان می گردد

انگشت گذاری صحیح و بدون نقص برای نواختن را به درستی اجرا می کند

آکورد های مختلف و اجرای درست تمامی آنها را می آموزد

در اجرای آهنگ ها و قطعات مختلف محدودیتی ندارد به طوریکه هر قطعه ای را با اندکی تمرین به راحتی می نوازد.

سطح3

این سطح کاملا تخصصی آموزش پیانو است.

این سطح برای هنرجویانی است که قصد دارند موسیقی را به طور حرفه ای دنبال نمایند.

آموزش آکادمیک پیانو به صورت کاملا تخصصی و دانشگاهی

آموزش های ویژه پیانو نوازی

تکنیک نوازی و آموزش تکنیک های مختص پیانو

یادگیری اصول و قوائد ویژه موسیقی

آموزش هارمونی و کنترپوان

آموزشهای تخصصی برای خلاقیت در موسیقی

اصول خاص آهنگسازی

شرایط کلاس های پیانو و نحوه برگزاری کلاس ها

کلاس پیانو به طور معمول در هفته یک جلسه برگزار می گردد و تایم کلاس ها نیز سی دقیقه ای می باشد.

این برنامه و زمان که به طور معمول برای کلاس های آموزش موسیقی در نظر گرفته شده از لحاظ آموزشی به گونه ای است که هم کافی باشد و هم برای هنرجو خسته کننده نباشد.

هنرجو در هفته یک جلسه کلاس دارد و مابقی روزهای هفته به تمرین دروس آموخته شده روی ساز اختصاص دارد.

تجربه نشان داده که تمرین هر روزه حتی اگر زمان بسیار کمی باشد خیلی بهتر از تمرین زیاد ولی یکباره است.

تایم کلاس ها نیز به گونه ای طرح ریزی شده که به همان اندازه که هنرجو درس قبلی را پس دهد و اشکالات را رفع نماید و درس جدید را بگیرد کافی باشد و این کار در همان محدوده سی دقیقه انجام می شود و تایم بیشتر معمولا نتیجه عکس دارد.

سلفژ چیست و چرا یادگیری آن اهمیت دارد

برای اینکه با سلفژ بیشتر آشنا شویم و مقاله سلفژ را شروع کنیم در ابتدای کار لازم می‌بینم سوالی را مطرح کنم‌. به نظر شما می‌شود بدون اینکه با واژه‌ها و کلمات و قواعد نگارش آشنا بود یک رمان نوشت یا یک رمان را در برنامه‌ی زنده رادیویی اجرا کرد و آن را خواند؟ قطعا جواب این سوال منفی است‌. آموزش موسیقی نیز به همین صورت است. اگر شما هم به دنبال یادگیری موسیقی هستید در ابتدایی‌ترین گام باید با واژه‌ها و کلمات موسیقی آشنا شوید سپس نوع اجرا و خوانش این واژه‌ها را بیاموزید و پس از آن باید قواعد آن را فرا بگیرید‌.

متاسفانه در کشور ما در بسیاری از آموزشگاه‌های موسیقی سلفژ یا اصلا تدریس نمی‌شود یا به صورت غلطی به هنرجو آموزش داده می‌شود‌. در حالت دوم که یادگیری سلفژ با ایراد همراه است ممکن است حتی هنرجو از ادامه راه خسته شود و از موسیقی فاصله بگیرد. در این مقاله قصد داریم شما را با این مبحث مهم در موسیقی یعنی چیستی سلفژ و اهمیت یادگیری آن بیشتر آشنا کنیم‌. اگر شما هم به دنبال یادگیری اصولی موسیقی با روش‌های مدرن هستید در ادامه این مقاله همراه سازپلازا باشید.

سلفژ چیست ؟

سلفژ در واقع مجموعه‌‌ای از قواعد و تکنیک‌های موسیقی است که مربوط به نت‌خوانی صحیح و به شیوه‌ای خاص می‌شود. در واقع شما می‌توانید با یادگیری این تکنیک‌ها نت‌ها را پشت هم به صورت صحیح با فاصله زمانی درست و بر روی فرکانس اصلی آن‌ها بخوانید و آن‌ها را اجرا کنید‌. اینکه ما چه میزان باید ی نت را بکشیم یا اینکه این نت با چه فرکانسی تولید می‌شود و هر نت چه صدایی دارد تعریف سلفژ را شکل می‌دهد.

اهمیت یادگیری سلفژ

یادگیری سلفژ اهمیت بسیار بالایی دارد. امکان ندارد شخصی در موسیقی حرفه‌ای باشد ولی با سلفژ خیلی آشنایی نداشته باشد و یا به آن مسلط نباشد‌. یکی از اهمیت‌های اصلی یادگیری سلفژ این است که شما با نت‌خوانی و قواعد نوشتار نت که الفبای موسیقی هستند آشنا می‌شوید‌. همچنین در سلفژ شما یاد می‌گیرید که هر نت چه صدایی می‌دهد و با فرکانس‌های مختلف صدایی آشنا می‌شوید که همین بخش از آموزش گوش‌های شما را تقویت می‌کند و گوش‌های شما به فرکانس صحیح نت‌ها عادت کرده و آن‌ها را به خوبی می‌شناسد‌. از بخش‌های مهم دیگر یادگیری و آموزش سلفژ که باعث اهمیت یادگیری سلفژ می‌شود این است که شما وزن‌خوانی را یاد می‌گیرید و با ریتم‌ها آشنا می‌شوید‌.

شش مهارت یادگیری سلفژ

یادگیری سلفژ بر پایه یادگیری شش مهارت مهم بنا شده است که در ادامه به این مهارت‌ها خواهیم پرداخت و با آن‌ها آشنا خواهیم شد. یادگیری سلفژ مستلزم تمرین و جدیت در انجام آن‌ها است، باید تمرینات سلفژ را به صورت مداوم انجام دهید تا ملکه ذهن شما شوند‌. یادگیری سلفژ به صورت حرفه‌ای و دقیق نیازمند استاد است و شما باید سلفژ را در کنار یک استاد مجرب و حرفه‌ای یاد بگیرید تا آنچه را که نیاز دارید به صورت صحیح به شما به صورت گام به گام و پله به پله آموزش دهد. ولی قبل از شروع کلاس‌ها و رفتن به دوره آموزش سلفژ بهتر است کمی ‌با شش مهارت و بخش اصلی سلفژ آشنا شوید.

سلفژ به شش بخش اصلی تقسیم می‌شود که در پایین مختصرا این شش بخش را برای شما شرح داده‌ایم :

 • نت‌خوانی :هر سازی دارای گستره‌ای از صداها می‌باشد که می‌تواند از زیرترین تا بم‌ترین آن‌ها را شامل شود‌. برخی صدا‌ها و فرکانس از اهمیت موسیقیایی بیشتری نسبت به دیگر فرکانس‌ها برخوردار هستند که ما این صدا‌ها را با نت‌های موسیقی می‌شناسیم‌. هر قطعه موسیقی که شما می‌شنوید از مجموعه‌ای از این نت‌ها تشکیل شده است که در اولین بخش یادگیری سلفژ نحوه خوانش این نت‌ها را یاد می‌گیریم اینکه چگونه از روی یک صفحه نت نت‌ها را بر روی ساز خودمان پیاده کنیم.
 • صدا خوانی یا کانتاتی :کانتاتی به معنی خوانش نت‌ها و اجرای آن‌ها به صورت دقیق و با فرکانس صحیح است‌. به صورت دقیق‌تر کانتاتی یعنی اگر همزمان صدای یک نت از حنجره شخص هنرجو خارج می‌شود دقیقا با صدایی که از یک ساز کوک شده مثل پیانو دیجیتال خارج می‌شود یکی باشد.
 • ریتم خوانی :یکی از قسمت‌های مهم موسیقی ریتم موسیقیایی است. تمامی‌ترانه‌هایی که ما در طول روزمره می‌شنویم، یا موسیقی‌هایی که به آن‌ها گوش می‌دهیم و در لیست پخش تلفن‌های همراه ما وجود دارد؛ حتی موسیقی‌های مدرن‌تر و سبک‌های جدیدی مثل رپ و موسیقی‌هایی از این قبیل نیز دارای ریتم هستند. این موضوع که شما چقدر با ریتم‌ها، کشش‌های موسیقیایی، سکوت‌ها و مواردی از این دست آشنا هستید مربوط به بخش ریتم‌خوانی می‌شود. همچنین اجرای دقیق سرضرب نت‌ها و یکنواختی ریتم مربوط به مهارت ریتم خوانی است.
 • وزن خوانی یا پارلاتی :پارلاتی به مجموع دو تکنیک بالا گفته می‌شود که نت را به صورت سر ضرب با فاصله زمانی مشخص و با نام آن نت ادا کنیم.
 • دیکته ریتمیک :تمامی‌نت‌هایی که شما بر روی صفحات نت‌نویسی شده برای یک قطعه موسیقی می‌بینید با یک اصول و قاعده مشخصی نوشته شده‌اند که هر کدام از آن‌ها دارای کشش‌های مشخصی هستند. در این مهارت شما می‌آموزید که چطور یک الگوی پارلاتی زمانی که اجرا می‌شود آن را بر روی صفحه کاغذ و حامل‌های موسیقی بنویسید و کشش‌ها را در آن لحاظ کنید.
 • دیکته ملودیک :در این بخش برای شما یک قطعه موسیقیایی یا یک الگوی کانتاتی پخش می‌شود و شما موظف هستید نت‌های این قطعه را تشخیص دهید و آن‌ها را بر روی پنج خط حامل بیاورید.

سلفژ برای چه کسانی لازم است ؟

شاید این را بسیار شنیده باشید که کسانی که می‌خواهند خواننده شوند و خوانندگی یاد بگیرند باید در ابتدا سلفژ بیاموزند ولی خیلی کم پیش آمده از کسی شنیده باشید که یادگیری سلفژ برای نوازندگان حرفه‌ای نیز یک امر حیاتی است‌. بله اگر شما می‌خواهید یک نوازنده حرفه‌ای باشید نیازمند یادگیری سلفژ به صورت کاملا حرفه‌ای هستید. همچنین سلفژ برای دسته دیگری از افراد نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و حتی به قول مثل معروف می‌توان گفت یادگیری سلفژ برای آن‌ها از نان شب هم واجب‌تر است‌. آهنگسازها و تنظیم کننده‌ها دسته دیگری از خانواده بزرگ موسیقی هستند که باید سلفژ را یاد بگیرند و به خوبی بر آن مسلط باشند. این امر ناشدنی است که کسی آهنگسازی کند ولی صداهای مختلف نت‌ها را نشناسد و برای تنظیم کننده‌ها نیز همین امر صادق است نمی‌شود کسی موسیقی و ترانه‌ای را تنظیم کند ولی با قواعد نوشتاری موسیقی و صدا‌ها آشنایی نداشته باشد‌.

آشنایی با صدای انسان بخش مهمی‌از یادگیری سلفژ

همانطور که تاکنون متوجه شدید سلفژ ارتباط عمیقی با صداها مخصوصا با صدای انسان دارد‌. در این بخش از مقاله که یکی از بخش‌های مهم سلفژ می‌باشد شما را با بازه‌های صدایی انسان آشنا می‌کنیم‌. بازه‌های صدایی انسان شامل دسته بندی زیر می‌شود :

 • سوپرانو :صدای زیر زنانه
 • متسو سوپرانو :صدای متوسط زنانه
 • کنترالتو :صدای بم زنانه
 • تنور :صدای زیر مردانه
 • باریتون :صدای متوسط مردانه
 • باس :صدای بم مردانه

 

کلاس سلفژ

در آموزشگاه سولیست کلاس سلفژ از سطوح مبتدی تا پیشرفته در روز های مختلف برگزار می شود. همچنین این کلاس در بخش های مختلف و متفاوت آموزش داده  می شود که هنرجویان و علاقه مندان به آواز خوانی می توانند برای تست صدا و مشاوره رایگان با آموزشگاه موسیقی ما تماس بگیرند.

تئوری موسیقی

تئوری موسیقی یکی از دوره های عمومی موسیقی است که در آموزشگاه سولیست برگزار می شود. تئوری موسیقی دوره ای است که برخی از آن به عنوان یکی از مهم ترین مراحل ورود به عرصه شناخت و یادگیری موسیقی یاد می کنند. در دوره تئوری موسیقی، هنرجویان یادگیری موسیقی با آن چه که موسیقی و اقسام آن بر آن استوار است آشنا گردیده و توسط اساتید مجرب تربیت می شوند. کلاس تئوری موسیقی را می توان به نوعی سکوی پرتاب به یادگیری بهتر موسیقی  دانست. تفاوتی ندارد به دنبال یادگیری کدام ساز هستید و یا سبک موسیقی مورد نظرتان کدام است؛ در هر صورت بهتر است که با پایه و اساس موسیقی آشنا بوده تا درک بهتری از تئوری موسیقی و ارزش بالای آن داشته باشید. کلاس تئوری موسیقی یکی از دوره هایی است که در آموزشگاه سولیست و توسط مجرب ترین اساتید ما برگزار می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مباحث دوره موسیقی و قیمت کلاس تئوری موسیقی لطفا با ما در تماس باشید.