معرفی دوره سفالگری

خاک، شاید کهن‌ترین و فراوان‌ترین ماده روی زمین باشد. آیا تا به حال خاک را با دستان برهنه لمس کرده‌اید؟ یکی از لذت‌بخش‌ترین و آرامش‌بخش‌ترین احساسات، زمانی است که خاک را با دستان‌تان لمس می‌کنید. 

حال تصور کنید می‌توانستید خاک را به شکل ایده ذهنی‌تان درآورید. طبیعتا خاک به تنهایی این امکان را به شما نخواهد داد، اما زمانی که آن را با آب ترکیب و گِل ایجاد می‌کنید، می‌توانید آن را در دستان‌تان فرم دهید و در نهایت آن را به شی‌ای ارزشمند تبدیل کنید.

هنر سفالگری یکی از قدیمی‌ترین هنرهای ایرانی و روش کار در این هنر بسیار آرامش‌بخش است. شما با استفاده از چرخش چرخ سفالگری و دستان‌تان می‌توانید گل خام و بدون شکل را به وسیله‌ای کاربردی تبدیل کنید.

زمانی که کار شما با گِل تمام شد، محصول ساخته شده را در کوره قرار می‌دهید. گِل سفال بعد از پخت، سختی و مقاومت نسبتا خوبی پیدا می‌کند که باعث می‌شود شی‌ای که با دستان‌تان خلق کردید، عمر و دوام بیشتری داشته باشد.

برای اینکه بتوانید به درستی زبان گِل را بفهمید و با آن به درستی کار کنید، به آموزش نیاز دارید.
دوره‌های سفالگری برگزارشده در آکادمی تصویرگران پویااندیش تمام مهارت‌ها و تکنیک‌های لازم درباره کار با گِل را در کلاس سفالگری به شما آموزش می‌دهند و شما در پایان می‌توانید مدرک معتبر دریافت کنید

چرا آموزش سفالگری ؟

وقتی هنرجو وارد رشته سفالگري می شود متوجه میشود که با یک متریال ساده (گِل)، می تواند آثار هنری و خلاقانه بیشماری ایجاد کند .
گِل این قابلیت را به فرد سفالگر میدهد که بتواند آن را به هر حالتی که دوست دارد در بیاورد و از این طریق ظروف و حجم های فوق العاده ای بسازد که در هیچ کجا عین آن را ندیده. این خود مزیتی است که هیچ ماده ای دیگری جز گِل سفالگری به ما این امکان را نمی دهد
چون گِل سفالگري خصوصیات زیر را دارد:

 • انعطاف پذیر است
 • می تواند به فرم های مختلفی در بیاید
 • امکان برگشت پذیری دارد 
 • اگر جایی از کار خراب شد به راحتی می توانیم آن را به حالت اولیه خود برگردانیم
  ولی با متریال های دیگر مانند گچ و چوب و سنگ و سیمان و غیره … این قابلیت را نداریم .

 

هنرجو پس از گذراندن دوره آموزش سفالگری چه توانایی هایی کسب خواهد کرد ؟

 1. هنرجو پس از گذراندن کلاسها می تواند به تنهایی ظروف سفالینه بسازد ، حتی میتواند برای خود کارگاهی را داشته باشد و در آنجا از ظروف خود قالب بگیرد و به تولیدات انبوه برساند و برای خود درآمدزایی داشته باشد.
 2. آشنایی با انواع تکنیکهای سفالگری
 3. ساخت ظروف با چرخ سفالگری از مبتدی تا پیشرفته در یک دوره
 4. روش های دستی ساخت ظروف : فیتیله ای – انگشتی – ورقه ای
 5. ساخت حجم هایی چون گل ، پرندگان و … جهت تلفیق با سفال های ساخته شده

روش دستی

شامل ۳ روش دستی است که عبارتند از …

 روش انگشتی یا شصتی: این روش ابتدایی ترین روشی است که انسان جهت ساخت احجام سفالین از آن سود جسته است. در این روش انگشتان سفالگر اصلی ترین ابزار برای شکل دهی به خمیرگل می باشد .
 روش ورقه ای یا صفحه ایی : این روش بیشتر برای ساخت ظروف و اشکال سفالینی به کار میرود که فرمی هندسی داشته و در اصطلاح زاویه دارند مانند مکعب این روش یکی از متنوع ترین شیوه ها دستی است که به هنرمند امکان خلق آثار بسیار پیچیده را می دهد .
 روش فیتله ایی یا لوله ایی: در این روش ظروف از روی هم قرارگرفتن لوله های باریک یا ضخیم گل شکل می گیرند. این روش بویژه برای ساخت ظروف بسیار بزرگ کاربرد دارد .

چرخ کاری

این ترم شامل کار با چرخ سفالگری است. در این دوره آموزشی هنرجو توانایی ساخت و تراش انواع ظروف بر روی چرخ سفالگری را با شیوه ای بسیار ساده و تدوین شده فرا میگیرد. قابل ذکراست که متد آموزش ما در این ترم الهام گرفته از کار سفالگران زبردست شهرضایی است که در مقایسه با روش سفالگران سایر مناطق از راهکارهای ساده تر جهت ساخت ظروف بر روی چرخ سفالگری بهره می برند که این خود کمک شایانی درجهت تسریع زمان یادگیری است .

لعابدهی

این ترم شامل فراگیری چندین روش و تکنیک ساده لعابدهی است. روشهای آموزشی مادر این دوره بر پایه روشهای متداول فن لعابدهی در کارگاه های سفالگری سنتی و صنعتی تدوین شده و سعی گردیده به ساده ترین روش ممکن هنرجورا بافن لعاب آشنا سازیم
برخی تکنیکهای آموزشی این ترم عبارتند از:
نقاشی رو لعابی(مات،اپک)- نقاشی زیرلعابی – ساخت لعابهای تک رنگ- ساخت لعابهای فیروزه ایی ایرانی- آشنایی باروشهای اسلیپ – واش – آنگوب و… فراگیری لعابهای خاص ازجمله: لعابهای جزیره ایی – ترک – برجسته و …

 

نقش برجسته های سفالین

در این ترم ساخت،پرداخت،پخت،نصب،درزگیری وپتینه نقش برجسته های سفالین آموزش داده می شود.
سعی ما بر این است که هنر جو در این دوره با آفرینش تابلوهای دوبعدی ازخمیرگل و آشنایی با انواع تکنیکهای متداول در این شیوه (از جمله آشنایی با:نقوش سنتی مانند گل و مرغ و نیز شناخت عمیق (پرسپیکتیو) درک ظرایف پرتره(چهره)،فیگور(انسان و حیوان)،خط و خوشنویسی و …) به تمامی فنون رایج نقش برجسته دست یابد .

مشبک کاری

این آموزشگاه از اولین پیشگامان آموزش هنرمشبک کاری بر روی ظروف سفالین است، اهمیت کار بویژه در این نکته نهفته است که برخلاف سایر مراکزی که بعد از ما رو به آموزش مشبک کاری آوردند، ظروف سفالینی که ما به عنوان زیرکار انتخاب میکنیم ساخته شده از گل رس می باشد نه از گل سرامیک، هنرجو در این ترم آموزشی انواع تکنیکهای مشبک کاری و دکور بروی ظروف سفالین را با در نظر گرفتن، کاربرد این ظروف (تزئینی و مفهومی) فرامی گیرد